RU55ELL
Explorer
I bought my wife a grain mill for her birthday. One of her friends from our homeschooling group does it and gave us some flour that she ground herself. We made pancakes with it one morning and it tastes SO much better. It is also healthier and has more protein than enriched flour that you buy at the store. We bought 5lbs of wheat berries for $8 and it will make about 10lbs of flour. You do the math; it comes out cheaper than what you can buy in the store. Anyone else grinding their own grain?