fj60 v8 landcruiser dual fuel

kitb

New member
1984 fj 60 located in bend oregon

BE A TRUE PATRIOT AND DRIVE AN ALTERNATIVE FUEL 4X4 running lpg is the same price as running diesel -cost per mile while driving this on lpg for the last 1 and ahalf years, lpg has goneup 50 cents, not 2.50 like gasoline has.

THIS CRUISER WILL RUN ON PROPANE OR GAS! PROPANE IS 2.39 A GALLON! NOT 4.00 or more like gasoline.

It will run on gasoline or propane, just flip the switch on the dash!

This cruiser is perfect for camping and expedition style trips with its additional fuel capacity.


All work performed on this vehicle is professional grade, and of the highest standard.



ENVIORMENTALLY FRIENDLY! 70% CLEANER THAN GAS!



26 gallon lp capacity, 24 gallon gas capacity,



goodwrench 350 that I bought new from Carr Chevrolet in Portland, with edelbrock carb, and performer intake, rams-horn manifolds, K&N filter, Ranger II Torque Splitter adapter, this serves as 27% overdrive for lower highway RPM, in addition to connecting the gm to toyota transmission,

AC blows cold!

sittin on 33 x 12,5 x 15 txr's, and has a set of studded 32 x 10 x 15 on back american racing rims, for winter,

OME medium lift with shocks, greasable shackles, nitrocharger shocks, swaybar extensions, brake line extensions, THIS LIFT KIT COST OVER 1800.00!

dual batteries, new radiator, I only run synthetic oil

just had the front seats re-uphostered,

clarion head with 4 blaupunkt speakers, ipod compatable, dyno-mat in all 4 doors,

265 k miles on chassis

High lift jack,

con-fer rack

yakima racks

I have kept records of this vehicle since I took possesion of it six years ago, I have kept it well maintained, Dare to be different, own a "GREEN" 4x4!
I can't seem to load pics on this site?

email forpics or can be seen at http://forum.ih8mud.com/vehicles-trailers-sale-wanted/235854-clean-84-fj60-v8-oregon.html

7,500 OBO
CALL KIT 541-280-3493
 
Last edited:

kcowyo

ExPo Original
We would respectfully request that you keep the chat down and address any questions or issues with the seller, via PM or the posted phone number.

Thank you -
.
 

gearguywb

Explorer
pics would help.

BTW, If you can find propane for vehicle fuel at 2.39 per gallon you need to buy a lot of it. That is less than the wholesale price + freight + state/federal road taxes.
 

kitb

New member
I know that pics would help but every time that I try to post this forum isn;t able to , I'll try again?

who said I pay road tax:)
 

Forum statistics

Threads
189,257
Messages
2,914,810
Members
231,959
Latest member
lkretvix
Top